Elevi

Ziua Mondială a Educației

Pe 5 octombrie, în întreaga lume, se sărbătorește Ziua Mondiala a Educației. Acest eveniment ține să ne reamintească faptul că o educatie de calitate reprezintă cheia unei reușite profesionale.

În data de 5 octombrie, de Ziua Internațională a Educaţiei sau mai corect spus a celor care sunt responsabili cu educaţia şi de ce nu, a beneficiarilor direcți ai educației: elevii, la Școala Postliceală Sanitară s-au derulat o serie de activităţi specifice. Activitățile realizate au vizat formarea competențelor de informare cu privire la sistemul român de educaţie, selectarea și valorificarea informaţiei, dezvoltarea spiritului de respect a elevului faţă de cadrul didactic, motivarea participării active prin utilizarea la clasă a unor metode nonformale de educație.

CITATE DESPRE EDUCAŢIE

„O şcoală în care profesorul nu învaţă şi el e o absurditate.” (Constantin Noica - Jurnal filozofic)

„Şcoala cea bună e aceea în care şi şcolarul învaţă pe profesor.” (Nicolae Iorga)

„ Educaţia nu este pregătirea pentru viaţă, educaţia este viaţa însăşi.” (John Dewey)